Підбір мастил для форм у виробництві ЗБВ

Підбір мастил для форм у виробництві ЗБВ
При виробництві залізобетонних виробів (ЗБВ) в формах, однією з операцій, поряд з очищенням форм, укладанням арматури та ін., є мастило форм. На якість залізобетонних виробів впливає зчеплення бетону з поверхнею форм. При цьому робочі поверхні форм перед формуванням і після очищення покриваються шаром мастильного матеріалу, що перешкоджає зчепленню бетону з поверхнею форми. Правильно обрана і добре нанесена мастило полегшує расформование вироби і сприяє отриманню його рівною і гладкою поверхні.
На сучасному етапі розвитку виробництва збірних залізобетонних виробів, коли все більшого значення набуває механізація і автоматизація виробничих процесів, а також якість готової продукції, значну роль у вдосконаленні заводської технології збірного залізобетону відіграє вибір ефективних мастил для форм [1]
В даний час ринок будівельних матеріалів і виробів, зокрема ринок мастил для форм у виробництві залізобетонних виробів, представлений різними українськими фірмами або дистриб'юторами зарубіжних фірм.
До мастил для сталевих форм в заводському виробництві збірних залізобетонних виробів пред'являється цілий комплекс вимог: підвищена адгезія до металу (для утримання на вертикальних поверхнях форм) і знижена адгезія до бетону (для полегшення розпалублення виробів без їх пошкодження), можливість механізації і автоматизації приготування я нанесення мастила на поверхню форм, відсутність необхідності в очищенні поверхні форм від залишків бетону, виключення можливості появи плям і повітряних пор на поверхні виробів, прилеглих до форми, і зниження міцності і щільності бетону в поверхневих шарах. Мастило повинна не тільки не викликати корозії металу форм, але і володіти антикорозійними захисними властивостями, не містити летючих шкідливих для здоров'я речовин, бути безпечними в пожежному відношенні. Нарешті, у складі мастила не повинно бути дорогих і дефіцитних матеріалів [2].
Для виявлення ефективних мастильних матеріалів для форм були проведені патентні дослідження існуючих складів на глибину 30 років. За результатами досліджень вмісту понад 70 авторських свідоцтв і патентів можна простежити основні тенденції в області створення мастил для форм у виробництві ЗБВ [3].
В основному мастила призначені для металевих форм у виробництві бетонних та залізобетонних виробів без вказівки специфічних особливостей виробів і форм, їх призначення та види. Лише кілька складів розроблені безпосередньо для приготування виробів з шлаколужних бетонів, для виробів з силікатних бетонів автоклавного твердіння на основі вапна, автоклавних ячеистобетонных виробів, для форм при виготовленні полімербетонних виробів, а також для гумових формуючих поверхонь.
Розробники мастильних матеріалів ставлять перед собою такі цілі: зниження адгезії бетону до формі; поліпшення якості бетонної поверхні за рахунок зниження пористості вироби; усунення масляних плям; утилізації відходів промисловості; підвищення стабільності мастила; спрощення приготування; підвищення утримуючої здатності на вертикальних поверхнях; здешевлення, підвищення однорідності шару мастила при нанесенні на вертикальні касетні форми; підвищення міцності лицьових поверхонь; підвищення водостійкості виробів; використання мастила при негативних температурах.
До складу мазі входять різні хімічні сполуки, в тому числі нафтопродукти і масла (машинне масло, бітум, гудрон, жирової гудрон, мінеральне масло, ланолін, залишки після нефтеулавливания, солярове масло, кулісні паровозна мастило, силіконове масло); эмульсолы (нафтової і емульсол кислий синтетичний); парафін; каніфоль; жирні кислоти (соапсток, пальмітинова кислота, кубові залишки нафтенових і синтетичних жирних кислот, олеїнова кислота); мила, в тому числі господарське і різні продукти нейтралізації жирних кислот; кальцинована сода; різні тверді матеріали (крейда, кремнієва гірська порода, шлам бетонних мозаїчних плит, глини, шліфувальний відхід, білий цемент, цементний пил-винесення обертових печей); рідке скло, а також вода. Частина матеріалів являє собою в'язкі нафтопродукти та олії, а частина эмульсолы з великим вмістом води.
В Шахтинському інституті ЮРГТУ (НПІ) ведуться дослідження по підвищенню ефективності застосування мастил для змащування форм у виробництві ЗБВ з урахуванням екологічного аспекту їх застосування.
Ще недавно в першу чергу приділялася увага підбору складів мастил на основі емульсій. Велика увага приділяється розробці складів матеріалів з високими антикорозійними властивостями, що сприяє підвищенню довговічності металевих форм. Особливості розробляються мастил в тому, що для їх виготовлення використовуються в якості компонентів відпрацьовані мастильні матеріали, в тому числі і після металообробки, а також продукти омилення відходів виробництва, що дозволяє вирішувати екологічні проблеми.
На сьогоднішній день в першу чергу приділяється увага екологічним мастил та олив, вже готовими до використання.Масло для змащування форм дуже просто в застосуванні: воно не потребує додаткового змішування, володіє низькою температурою замерзання. Застосування даного масла гарантує збереження форм і опалубки, які витримують великий термін експлуатації. Це особливо важливо для монолітного будівництва. Виходить якісна поверхня, бетон залишається чистим, що вигідно при виробництві кольорових, білих бетонів. Використання нових матеріалів перешкоджає утворенню бульбашок та раковин, що зменшує витрати при оштукатурюванні. При виготовленні збірного залізобетону освіта "молочка" на поверхні опалубки практично не виникає. Спосіб нанесення імпортного масла простіше, оскільки не вимагає застосування додаткових інструментів (валиків, щіток тощо) і постійного змішування, як вітчизняні матеріали. Це скорочує енергетичні трудовитрати. Особливо актуально для нашого клімату те, що масла і мастила не замерзають. Їх можна застосовувати при будь-яких погодних умовах! Матеріал екологічно чистий і відповідає жорстким вимогам по захисту навколишнього середовища. Тут слід зазначити, що масла для змащування форм - масла нового покоління.
При визначенні вартості мастила треба виходити з того, що ВАРТІСТЬ МАСТИЛА ВИЗНАЧАЄТЬСЯ ВАРТІСТЮ ОБРОБКИ 1 м2 ПОВЕРХНІ ФОРМ АБО ОПАЛУБКИ, А НЕ ВАРТІСТЮ 1 ЛІТРА ЕМУЛЬСОЛУ АБО МАСЛА. Здавалося б, імпортні матеріали значно дорожче вітчизняних. Але при розрахунку застосування матеріалу на квадратний метр поверхні виходить, що вартість приблизно однакова. Витрата вітчизняної змащування 1 літр на 12-20 м2, а масла для змащування форм -1 літр на 30-80 м2! Це дозволяє зробити висновки про економічну доцільність застосування нових матеріалів і технологій. Зростає продуктивність праці, якість, темп роботи. Забезпечується екологічна безпека персоналу, а згодом і споживача продукції. До таких мастил належать імпортні мастила, такі як FL 21, MOL H2, Addinol F10 та їх український аналог Биосмол, і багато інших. Популярність застосування цих технологій на українському ринку постійно зростає, так як їх переваги безсумнівні!
Список літератури:
1. Стаття Чистякова А. В., канд. техн. наук, доц.Південно – Російський державний технічний університет.
2. Довжик О.И., Растинов В.Б. Эффективные смазки для форм в производстве сборного железобетона. - М.: Издательство литературы по строительству, 1966. - 140 с.
3. Добровольский С.М. Эмульсионная смазка для форм // Бетон и железобетон. – 1960. - №11. - С. 526–527.
- Чистяков А. В., Чернишова Н.В., Євстратова А. В., Пятибратов С. А. Підвищення ефективності підбору, приготування і роздачі змащення для форм у виробництві ЗБВ // Вісник бєлгородський державний технологічний університет ім. В. Р. Шухова: навч.-теор. журн. Сучасні технології в промисловості будівельних матеріалів і будіндустрії: Матеріали Міжнар. конгресу, посвящ. 150-річчю В. Р. Шухова. - Бєлгород, 2003. - №5. - Ч. I. - С. 187-189.
- ЕМУЛЬСОЛ АБО БИОСМОЛ? ПРАВИЛЬНИЙ ВИБІР.Проблема вибору. Що краще,Емульсол ("не дорога" мастило на основі відпрацьованого нафтового масла) або Биосмол ("дорога" мастило на основі рослинних олій)?Повна версія статті