Види матеріалів для змащування форм

Види матеріалів для змащування форм
Основні види засобів для змащення форм, що використовуються в даний час, можна умовно розділити на три групи:
1. Відпрацьовані масла – вимираючий вид.
2. Емульсії - традиційні, все ще широко використовуються засоби для відділення опалубки при виробництві бетонних елементів
3. Спеціальні формувальні масла - сучасні засоби для відділення опалубки.
Емульсії (эмульсолы).
Емульсії – дрібнодисперсні суміші олії (вміст олії зазвичай близько 10 - 25 %) і води - спочатку були розроблені для всмоктуючої (дерев'яної, з волокнистих пресованих матеріалів) опалубки. Відомі торгові концентрати емульсій - Емульсол ЕКС-А, Компил, Емульсол ЭКСМ, АГАТ і подібні. Носієм присадок, розчинених у маслі і сприяють відділенню бетону, є в даному випадку вода. Для рівномірного розподілу присадок по всій поверхні форми, і, як наслідок, хорошого відділення бетону, потрібна наявність достатньої кількості якісних емульгаторів і спеціальних присадок в концентраті, а також ретельний, добре налагоджений процес приготування ДРІБНОДИСПЕРСНОГО ТА СТАБІЛЬНОЇ емульсії. Саме ці параметри, а саме якість концентрату і ретельність приготування готової емульсії більш або менш стабільного складу, консистенції і дисперсності, є каменем спотикання для багатьох виробництв.
Основна перевага емульсій, яке, нібито, видно неозброєним оком - відносна дешевизна. Саме відносна, оскільки дуже часто, при порівнянні з формувальними маслами, не беруться до уваги наступні чинники:
· дуже велика витрата емульсії на 1 м2 бетонної поверхні (порівняно з формувальними маслами), розшарування емульсій, складність їх нанесення тонким шаром, дуже часто - надмірне нанесення емульсії. Як наслідок – недостатня якість готової продукції, утворення раковин на поверхні бетонних виробів (внаслідок скупчування води в нерівностях форми);
· утруднене відділення опалубки, забруднення виробничого приміщення;
· додаткові витрати на виправлення неякісної поверхні бетонних елементів, виготовлених з допомогою емульсій - шпаклівка, вирівнювання раковин;
· труднощі з дотриманням на практиці постійних пропорцій при приготуванні дрібнодисперсного емульсії, як результат – непостійне якість готових виробів;
· значний витрата робочого часу та коштів на приготування емульсії та підтримання її в робочому стані - емульгатори, постійне перемішування емульсії, витрата електроенергії, додаткова робоча сила;
· додаткові витрати на утримання і обслуговування витратних ємностей концентрату, інших компонентів, води;
· температурна чутливість концентратів і самої емульсії (рекомендовані температури зберігання і транспортування – не менше 5 С), необхідність зберігання концентратів в теплих складах, проблеми зі зберіганням і застосуванням готової емульсії в зимовий час.
Для кращого розуміння, що приготування якісного опалубного кошти-річ непроста, наведемо приклад з інструкції по приготуванню готової емульсії з одного концентрату, широко використовується підприємствами ЖБК:
«...Розчин готується безпосередньо перед застосуванням. У ємності для приготування розчину в 3-х літрах води температурою 60-70 градусів розлучається 50 гр. кальцинованої соди NA2CO3. У готовий розчин при інтенсивному перемішуванні додається (торгова назва концентрату) у співвідношенні 3:2. Для поліпшення якості поверхні залізобетонних виробів рекомендується готовий розчин додати додатково при ретельному перемішуванні 5-50гр. господарського мила, попередньо подрібненого і замоченого в невеликій кількості води. Розчин вважається стабільним, якщо протягом 3-х годин виділяється не більше 0,8% олії. Виділення «вершків», зникаючих при перемішуванні, допускається....».
Дещо дивно і якось моторошно виглядає в 21 столітті ця інструкція з компонентами типу «кальцинована сода» та «господарське мило» з розпливчатою дозуванням від 5 до 50 грам, а також отримується в результаті всіх цих операцій «стабільна» (!!!) емульсія, що виділяє вершки (!!!) і відділяє не більше 0,8% (!!!) масла.
Мо нашу думку в описаному вище випадку стабільність емульсії і якість використовуваних емульгаторів – під великим питанням.
Насправді, емульсії, все ще широко використовуються в даний час в Україні, є в кінцевому підсумку дорогим, складним у використанні засобом для поділу опалубки, яке до того ж не дозволяє стабільно виробляти бетонну продукцію з якісною поверхнею. Недарма європейські будівельники відмовилися від використання емульсій більше ніж 20 років тому, швидко перейшовши на використання формувальних масел.
Спеціальні формувальні олії.
На сьогоднішній день в першу чергу приділяється увага екологічним мастил та олив, вже готовими до використання. Масло для змащування форм дуже просто в застосуванні: воно не потребує додаткового змішування, володіє низькою температурою замерзання. Застосування даного масла гарантує збереження форм і опалубки, які витримують великий термін експлуатації. Це особливо важливо для монолітного будівництва. Виходить якісна поверхня, бетон залишається чистим, що вигідно при виробництві кольорових, білих бетонів. Використання нових матеріалів перешкоджає утворенню бульбашок та раковин, що зменшує витрати при оштукатурюванні. При виготовленні збірного залізобетону освіта "молочка" на поверхні опалубки практично не виникає. Спосіб нанесення імпортного масла простіше, оскільки не вимагає застосування додаткових інструментів (валиків, щіток тощо) і постійного змішування, як вітчизняні матеріали. Це скорочує енергетичні трудовитрати. Особливо актуально для нашого клімату те, що масла і мастила не замерзають. Їх можна застосовувати при будь-яких погодних умовах! Матеріал екологічно чистий і відповідає жорстким вимогам по захисту навколишнього середовища. Тут слід зазначити, що масла для змащування форм - масла нового покоління. Здавалося б, імпортні матеріали значно дорожче вітчизняних. Але при розрахунку застосування матеріалу на квадратний метр поверхні виходить, що вартість приблизно однакова. Витрата вітчизняної змащування 1 літр на 10-20 м2, а масла для змащування форм -1 літр на 30-80 м2! Це дозволяє зробити висновки про економічну доцільність застосування нових матеріалів і технологій. Зростає продуктивність праці, якість, темп роботи. Забезпечується екологічна безпека персоналу, а згодом і споживача продукції. До таких мастил належать імпортні мастила, такі як FL 21, MOL H2, Addinol F10, Биосмол і багато інших.
Парафінові мінеральні масла.
Парафінові олії є, по суті, природними продуктами (нафтове походження). Вони не містять канцерогенних і шкідливих для здоров'я персоналу речовин - сполук важких металів, галогенів, поліциклічних ароматичних вуглеводнів. У парафінових оліях відмінно розчиняються емульгатори, антикорозійні присадки, акрилатні присадки для запобігання утворення повітряних включень.
Парафінові і гидрокрекинговые (мають структуру, ідентичну парафиновым масел) масла високого очищення (високого ступеня депарафінізації), які використовуються для виготовлення формувальних масел ADDINOL, МOL та ін., володіють чудовими низькотемпературними властивостями. Парафінові олії дозволяють виготовити масло формовочне практично будь-якої в'язкості. Це дуже важливо і суттєво для споживачів, що працюють з різними видами бетонів, в різних умовах і кліматичних зонах.
Масла рослинного походження.
Найбільш часто використовуваний позитивний фактор цих базових компонентів - екологічна безпека. Вважається, що мірою екологічної безпеки рослинних олій є їх біологічна разлагаемость.
При использовании растительных масел в качестве базы для формовочных средств нет необходимости введения дополнительных присадок – жирных кислот. Для обеспечения достаточно хороших низкотемпературных свойств растительное масло должно содержать много жирных ненасыщенных кислот – в этом случае оно сохраняет свою вязкость и функциональность при отрицательных температурах. Поэтому для приготовления формовочного масла используют масла с более низким кислотным показателем, а необходимые низкотемпературные свойства достигаются разбавлением масла растворителем. Розчинник дозволяє регулювати в'язкість масла. Спеціальні присадки уповільнюють корозію металевих форм і підвищують адгезивних здатність формувального олії.
Прикладом формувального масла на основі олій рослинного походження є Биосмол. Ця якісна і недорога мастило є надійною заміною дорогих імпортних формувальним масел.
- ЕМУЛЬСОЛ АБО БИОСМОЛ? ПРАВИЛЬНИЙ ВИБІР.Проблема вибору. Що краще,Емульсол ("не дорога" мастило на основі відпрацьованого нафтового масла) або Биосмол ("дорога" мастило на основі рослинних олій)?Повна версія статті