ЕМУЛЬСОЛ АБО БИОСМОЛ? ПРАВИЛЬНИЙ ВИБІР.

Розвиток ринку мастильних матеріалів безпосередньо пов'язане з підвищенням технологічності і рівнем прогресу в сфері будівництва. Буквально кілька років тому процес нанесення мастила на поверхню форм і опалубки розглядався в технології бетонування як рядовий операції, а вся функціональність матеріалів зводилася лише до створення бар'єру між тілом бетону і формою.
Технологам не з чуток відомо про те, що забезпечити якісне розділення часто можливо тільки при високому витраті мастильного матеріалу, а значить, жертвуючи якістю вироблених виробів і конструкцій. Безумовно, саме якість, в тому числі візуально оцінюється, набуває в наш час особливої значимості, коли будівельник в умовах величезного ринкового пропозиції прагне не тільки до економії власних коштів, але і до естетики своїх майбутніх будівель, що ставить вибір мастила в один ряд з вибором традиційно основних компонентів для виробництва бетону: активних і інертних.
У зв'язку з цим виникає питання: а чи може бути мастило для форм «економною» і одночасно відповідати вибагливим запитам сучасного замовника?
Відповідаючи на це питання, розробниками мастила Биосмол узагальнено основні загальні і приватні споживчі властивості, які має забезпечити розділова мастило для сталевих форм при виробництві збірних залізобетонних виробів, а саме:
- висока адгезійна здатність до металу. Особливо актуальним це вимога по відношенню до форм вертикального виконання для утримання нанесеної мастила на поверхнях і подальшої розпалублення виробів без пошкоджень;
- відсутність необхідності очищення форми від налиплого бетону. Ідеальний варіант: мастило при тривалому використанні повинна усувати сліди старого бетону без застосування механічного чищення форм і пошкодження поверхонь, що стикаються з лицьовими частинами готового бетонного виробу;
- відсутність відкритих повітряних пор і раковин на тілі бетону, сприяють проникненню вологи, в тому числі і агресивною, у процесі експлуатації. Саме це вимога ми назвемо естетичним, хоча при більш глибокому розгляді мастило тим самим забезпечує захисні властивості бетону і, як наслідок, високу довговічність (!). Важливо в даному контексті і виключення можливості появи плям на поверхні виробів;
- розділювальна мастило не повинна викликати корозію сталі форм і запобігати її осередкове розповсюдження;
- мастило не повинна знижувати міцність бетону в контактних шарах, де внаслідок високої витрати і утворюються патьоків відбувається її змішання з бетонною сумішшю;
- будь-який розділовий матеріал повинен бути екологічним, тобто не містити в своєму складі летючих шкідливих для здоров'я людини речовин, бути безпечним в пожежному відношенні;
- нарешті, з точки зору оптимізації і зниження виробничих витрат мастило повинна бути готовою до використання і адаптованої до способу нанесення, прийнятим на виробництві, будь то автоматизоване нанесення або ручне змащування.
Швидше за все, це далеко не всі вимоги до розділовим змащенням, але, безперечно, основні з них. Різноманіття переваг при виборі матеріалів наводить на думку про доцільність вибору засобів індивідуального призначення під конкретно поставлене виробничу задачу. Але це суперечить одному з найважливіших аспектів випуску конкурентоспроможної продукції: матеріал повинен бути універсальним і багатофункціональним.
Сьогодні на Українському ринку мастильних матеріалів пропозиція досить широке, але особливого поширення набули речовини на основі нафтових масел, які належать до типу «эмульсолов», внаслідок їх порівняно низькою вартістю. Але вже при першому знайомстві з цими матеріалами стає зрозумілим, що бар'єрно-розділовою здатністю цих мастил, що виявляється при рясному нанесенні, мабуть, обмежується їх техніко-економічний потенціал.
Практикою застосування емульсійних мастил доведено:
- при нанесенні їх у достатній для якісного поділу кількості на поверхні бетону проявляються темні масляні плями, які піддаються видаленню з великими труднощами, а в процесі експлуатації здатні проявлятися навіть крізь фарбу і шпалери.
- сам принцип приготування емульсії на водній основі прирікає металеві форми на схильність до поширення корозійних уражень.
З технологічної точки зору застосування таких мастил викликає й інші труднощі, які звертають на себе увагу при багаторазовому використанні, а саме:
- мастило необхідно наносити незадовго перед формуванням і тільки на охолоджену поверхню, так як разом з випаровуванням води з форми «випаровується» і ефективна роздільна здатність.
- при змішуванні в контактному шарі цементного молока з мастилом і подальшої тепловологісної обробці вироби неминуче відбувається знеміцнення поверхневих шарів бетону і утворення небажаних раковин внаслідок випаровування води, складовою емульсію.
Всі зазначені недоліки з одного боку значною мірою компенсують, а з іншого – виправдовують низьку вартість эмульсолов.
Зовсім іншу нішу, спрямовану на поліфункціональність і економічність, займають розділові кошти спеціального багатостадійного синтезу, адаптовані до умов типового виробництва збірного залізобетону. На превеликий жаль, це, як правило, мастила іноземного виробництва. Затребуваність в цих продуктах велика, але все-таки стримується тепер вже непомірно високою вартістю ввезеного з-за кордону продукту.
Враховуючи основні потреби виробників виробів і конструкцій з бетону, будівельників та недоліки наявних на ринку мастильних матеріалів, українськими розробниками мастила Биосмол спільно з вченими усунутий і головний недолік якісних мастил, вартісний. Це виявилося можливим після ретельного підбору і використання сировинних матеріалів вітчизняного виробництва.
Узагальнюючи властивості продуктів цієї серії, варто зазначити, що дія їх заснована як на фізичному, так і на хімічному поділі. При цьому фізичний поділ забезпечують спеціальні рафинады селективно очищених масел різної в'язкості, а хімічна – присадки. Хімічне розділення відбувається між карбоксильними групами жирних кислот і гідроокисом кальцію бетону в результаті утворення так званого «кальцієвого мила». Цей процес запобігає пряме з'єднання опалубки з готовим виробом, тобто утворює тонкий шар, що не має адгезії до бетонної суміші з малопрочной коагуляційної структурою, ні до самого бетону з стійким кристаллизационным станом.
Після вилучення вироби з форми на його поверхні залишається тонкий прозорий матовий шар мастила, який володіє підвищеною адгезією до будь-яких цементним і полімерним складам: штукатурок, шпаклівках, грунтовках і фарб. При вдалому поєднанні конструкції та габаритів вироби і складу бетонної суміші надається можливість виробляти кілька формовок без змащування форми. Ще одна відмінна особливість нових матеріалів – інгібування процесу корозії на поверхнях металевих форм.
Мастило Биосмол – відноситься до речовин «біорозкладаним», то є абсолютно нешкідливим для навколишнього середовища і здатним повертатися до природного стану в межах заданого часу. Основу мастила становить рослинна олія з введеним комплексом речовин, що підсилюють плівкоутворювання і адгезію до металевих форм, що володіють антикорозійними властивостями. У практиці виробництва бетону особливо широко мастило зарекомендувала себе при нанесенні на різного виду матеріал форми і опалубки, включаючи дерев'яний, пластиковий і ламінований. Ідеально підібраний склад мастила дозволяє забезпечити високу змочуваність поверхні, перешкоджаючи утворенню локальних патьоків. Мастило не має обмежень по використовуваних технологій і обладнання, чим зумовлене головне її достоїнство – оптимальне співвідношення ціни та якості.
Узагальнюючи досвід і результати промислового використання, стосовно до конкретного виробництва можна розглянути переваги та комплексний ефект змащення, здійснивши багатофакторний аналіз, зроблений споживачами мастила Биосмол:
1.Визначення схильності мастила до сповзання
Хороше змочування і міцне зчеплення з матеріалом опалубки при нанесенні на гладку вертикальну металеву поверхню і витримці при температурі 30оС протягом 24 годин.
Встановлено, що мастило зберігається без зміни (не сповзає). Розриви та інші пошкодження мастила, помітні неозброєним оком, відсутні.
2.Визначення мастильної здатності мастила.
Отримання високоякісної поверхні виробів, що не має раковин у результаті защемлення бульбашок повітря стосовно бетону В30 П3 при вібрації на вібромайданчику протягом 10 сек і подальшої ТВО при ізотермі в 70оС.
Витяг виробів з форми сталося без зусиль, бічні стінки і днище оснащення залишилися чистими, а поверхня – без дефектів: пухирці, раковини, відлущування було відсутнє. Мастило не залишає на виробі плям і розлучень.
3.Визначення придатності мастила для отримання виробів, що не вимагають додаткової обробки при використанні металевих і пластмасових форм.
Забезпечення в результаті фізичних і хімічних реакцій з бетоном, крім чистоти поверхні і відсутність дефектів, легкої розпалубки без пошкодження поверхонь при твердінні в нормальних умовах та при 80оС (в умовах ТВО).
Незалежно від типу форми: якість поверхні хороше, повітряні пори діаметром більше 3 мм відсутні, додаткової обробки не потрібно. Мастило рекомендується при необхідності отримання виробів з категоріями поверхні А1-А2.
4.Визначення корозійного впливу мастила на метал.
Відсутність реакції мастила з формою, що викликає корозійні ураження при зануренні сталевих пластин в мастило і витримування в термостаті при температурі 110оС впродовж 3 годин.
Сліди корозії – плями і крапки відсутні.
5.Визначення бар'єрних функцій мастила по відношенню до металевих і пластмасових форм.
Відсутність на поверхні форм окремих «острівців» з цементного каменю і розчину.
Встановлено, що незалежно від температури витримування бетону (від -15оС до +95оС), складу бетону і класу цементу металева та пластмасова опалубка залишається чистою.
Таким чином, практична технологічність мастила Биосмол забезпечується:
- практично повною відсутністю цементного нальоту і вогнищ корозії на формах і опалубці і досі на виробі;
- відсутністю масляних плям на виробі;
- мінімальною токсичністю;
- морозостійкістю;
- постачанням на підприємства вже в готовому до використання вигляді.
До недоліком всіх формувальних масел (олив), в т. ч. і Биосмола можна віднести неможливість їх використання для тимчасової консервації форм.
На фотографії, показаної на початку статті, можна побачити якість поверхні від використання Емульсолу і Биосмола.. Нижня частина змазана Эмульсолом, поверхня в нафтових плямах, присутні "ракуши". Верхня частина змазана Биосмолом. Поверхня гладка і без плям.
Не варто забувати і про економічну складову при виборі мастила, яка виражається в максимальному зниженні тимчасових і матеріальних витрат.
На прикладі зіставлення мастил для форм Биосмол і Емульсол-конц. наведемо приблизний економічний розрахунок витрат.
|
Биосмол Екстра |
Биосмол Класік |
Емульсол (25% конц) |
Ціна (грн./л б/пдв) |
40,00 |
30,00
|
22,00 |
Стан змащення |
Готова до застосування |
Готова до застосування |
1л конц (треба розводити водою)= 4л мастила |
Витрата мастила(кг/м2) |
0,0125
|
0.02 |
0,25
|
Площа змазування 1л мастила в середньому (м2) |
1л мастила/0,014 = 80м2 (нанесення розпиленням) |
1л мастила/0,025 =50м2 (нанесення розпиленням |
1л мастила /0,25 = 4 м2 1л конц (4х4) = 16м2 |
Робоча температура |
Від -20 до +120 |
Від -10 до +120 |
Від +2 до +60 |
Вартість мастила для покриття 1 м2(грн./м2) |
40/80 = 0,5 |
30/50=0,6
|
22/16 = 1,38 |
З таблиці ми бачимо, що при удаваній дешевизні емульсолу вартість покриття ним поверхні форм в 2,5 рази дорожче ніж покриття мастилами Биосмол.
1бочка Биосмол Класик за ціною дорівнює 2,3 бочки Емульсолу
1бочка Биосмол Екстра за ціною дорівнює 2,7 бочки Емульсолу
На сьогоднішній день можна говорити вже не лише про теоретичні переваги серії мастильних матеріалів для форм і опалубки «Биосмол». Висока технологічність мастила підтверджена масштабними випробуваннями на передових заводах, що виробляють збірний залізобетон, та стрімким підвищенням попиту на них.
На сьогоднішній день нові розділові мастило - Биосмол забезпечують максимально високу якість, перебуваючи в гармонії з основними принципами створення конкурентоспроможної продукції.
|
|